Hilde og Bård Tørdal

tordal

I furuskogenene i Tørdal, lengst opp og helt innerst i dalen i et vedfyrt kontor med bredbånd, jobber Hilde & Bård Tørdal. På Nisjelandet skal de stille ut en dass med det fancy navnet “Ceci n’est pas un pissoir” for å sette fokus på det nære båndet mellom rock og toalett.

Vinteren 2008, etter flere år som kunstnere i Berlin og Oslo, flyttet Tørdal og Tørdal med inkubatorstipend fra Innovasjon Norge til Tørdal i Telemark og startet bedriften Tørdal Design. Ideen var å skape en bedrift som skulle produsere egne designerleker og samtidig fritt bevege seg mellom sjangre og prosjekt. Den første serien med det første designleketøyet “PAPP” ble lansert i Porsgrunn Kunstforening og på nettet siste helgen i mai 2009, med støtte fra Norsk Kulturråd og Innovasjon Norge.

Som et sitespecific kunststunt lagde Tørdal Design dassen “Ceci n’est pas un pissoir”. En faux retro utedass som under Nisjelandet blir plassert blant festivaldassene på Youngstorget. Dassen vil skille seg ut fra de andre, siden den er fyllt med lyd og lys, slik at det ser og høres ut som om det er en intens og komprimert fest der inne. Verket er en bygdepastisj/kommentar/wassever over Magritte’s “La Trahison des Images” + Duchamp’s “Fontaine” mikset med litt Tørdal, retro-redneck og AC/DC. Den trekker linjer mellom festival, bygd, by, party, rock, pissoir, kunst og dokø og setter søkelyset på det tette forholdet mellom rock og toalett. Verket er prosjektert som et uromoment i festivalområdet med høy “hæ?”-faktor og hovedinteressen for å delta i by:Larm var å lage et kunstverk tilpasset en musikkfestival.

Hilde & Bård Tørdal er utdannet ved kunstakademiet i Trondheim og jobber som kunstnere og designere med et prosjektbasert fokus hvor hvert spesifikke prosjekt eller idé dikterer materialvalg, form og uttrykk. Med en mangesidig kompetanse og et bredt interessefelt føler de seg hjemme i, og har jobbet med; animasjon, skulptur, robotikk, installasjon, multimediabasert kunst, produktdesign, grafisk design, skatedecks, stickers, firmaprofilering, logodesign og fødselshelp under kalvingene på nabogården. Inspirasjonskilder som danner fundamentet i Tørdal Design er design, kunst, designer toys, Mario, MGS2, skateboards, Zelda, raske biler, Commodore 64, rock, punk, weberforgassere, flipper, slotcars, by, bygd, god mat, plenty drikke og hairy bikers. Denne våren bygger Tørdal Design 170kvm kontor, atelier og prototypeverksted og setter igang produksjon og salg av sitt eget designerleke “PAPP”.

Sist oppdatert 10. Februar, 2010 Del denne siden

Blogkommentarer_nor
Tørdal Design
15/02-10 14:06

Årstallet for lanseringen av PAPP er feil i denne artikkelen: lanseringen er 29. mai 2010 i Porsgrunn Kunstforening og utstillingen holder åpent til 27 juni!

Halvor Lauvstad Holen
18/02-10 21:53

Er du der kanskje?
Her blir det "stor" rypemiddag på laurdag
Klem frå mamma